Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ

Μετά τις πανελλήνιες ήρθαν και οι βαθμοί. Η αλήθεια. Το τέλος ενός πραγματικού αγώνα. Εμείς το ζούμε χρόνια τώρα. Ζούμε όμως πολύ έντονα και την επόμενη ημέρα. Κάνουμε τα μηχανογραφικά των υποψηφίων φοιτητών. Πριν μια σύντομη ψυχογράφηση των μαθητών. Μιλάμε μαζί τους. Μιλάμε για το μέλλον τους. Τι σχολές θα βάλλουμε στο μηχανογραφικό, με πια σειρά. Εκεί που δεν μπορείς να επέμβεις είναι στα θέλω των στρατιωτικών σχολών. Εκεί δεν αγωνιζόμαστε και εμείς να κάνουμε αλλαγή. Καμιά αλλαγή δεν παίρνει εκεί. Αστυνομία και Στρατός χωρίς δεύτερη κουβέντα. Στις επόμενες σχολές μετά το στρατιωτικό ΄΄ντεφακτο΄΄ προσπαθούμε να βάλλουμε στον καθένα την σχολή που θα του πήγαινε καλύτερα. Μαθητής με μεγάλες καλλιέργειες η οικογένεια του γιατί να μην ακολουθήσει το Γεωπονικό και δη της Άρτας. Δεν μπορούμε πολλούς να τους κάνουμε να ακολουθήσουν την σκέψη μας αλλά η προσπάθεια γίνεται. Τα παιδιά δεν ξέρω πως γίνεται αυτό, θέλουν με τα όσα μόρια πιάσανε να φύγουν από την πόλη τους και ας πάνε σε κατώτερες σχολές.Ένας άλλος αγώνας που ξεκινήσαμε είναι για όσους έγραψαν κάκιστους βαθμούς που κάνουν ένα μηχανογραφικό ΄΄να υπάρχει΄΄ και ξεκινούν την επόμενη ημέρα. Εδώ θέλουμε μια σωστή απόφαση για το μετά αυτών των παιδιών. Πολλοί αποφασίζουν να φύγουν από την Άρτα και να πάνε σε ένα Ι.ΙΕΚ.

Σήμερα θα απευθυνθώ σε αυτούς με όλη μου την δύναμη.Αγαπητοί φίλοι και φίλες, ελάτε να σας ενημερώσουμε για την συνέχιση του ονείρου σας. Υπάρχουν σχολές να πάτε να σπουδάσετε στην Κύπρο. Αλλά το σπουδαιότερο μπορείτε να σπουδάσετε και από το σπίτι σας. Να παρακολουθήσετε κάποιο Κυπριακό ΑΕΙ από το σπίτι σας. Ναι από το σπίτι σας θα το φωνάξω δυνατά. Μπορείτε και εσείς που γράψατε κάποιους καλούς βαθμούς αλλά όχι αρκετούς να πιάσετε την σχολή που θέλατε. Ψυχολογία, Διοίκηση Επιχειρήσεων. Λέω μερικές ισχυρές. Ναι μπορείτε να αποκτήσετε από τα Ομoταγή με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια πτυχία με διεθνές κύρος. Πλήρως αναγνωρισμένα από το Ελληνικό δημόσιο και όχι μόνο. Σε όλο τον κόσμο τα πτυχία αυτά είναι αναγνωρισμένα. Εμείς θα σας ενημερώσουμε ώστε να δείτε ότι το όνειρο συνεχίζεται. Ναι μπορείτε να γίνετε κάτοχοι Πανεπιστημιακών τίτλων. Μην μου πείτε δεν ξέρετε ότι και στην πόλη μας παιδιά σπουδάζουν από το σπίτι. Μην μου πείτε ότι δεν ξέρετε συγγενείς γνωστούς ή φίλους που σπουδάζουν σε ένα ΑΕΙ της Κύπρου.Για να συνεχίσετε το όνειρο σας έρχεστε εδώ και συζητάμε για την επόμενη σας μέρα. Σπουδάστε με τον ευκολότερο τρόπο και με τα λιγότερα έξοδα. Βγείτε νικητές από την 6χρονη προσπάθεια σας. Δεν θέλω την εύκολη λύση. Τα ΙΕΚ δεν είναι η μοναδική σας λύση παιδιά. Είμαστε δίπλα σας με ένα ενημερωτικό φάκελο με τον οποίο προσπαθούμε να σας δώσουμε μια σωστή λύση.

Ελάτε στον ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ Σύνολο στην Άρτα να σας ενημερώσουμε. Κλείστε ραντεβού στο τηλ. 2681027030